Lohusa İzlem Savunmaları Hakkında Dernek Görüşü

  • Görüntüleme: 1676
  • 06 Mart 2019

Değerli Arkadaşlar; 

Bilindiği üzere Müdürlüğümüzce son birkaç aydır lohusa izlemlerle ilgili savunma talep edilmektedir. 

İlk başlarda bu konuda hassasiyet oluşturma izlenimi veren bu uygulama maalesef sonrasında da devam etmiş ve ceza verme boyutuna ulaşmıştır. 

Müdürlüğümüzle yaptığımız görüşmelerde bu izlemlerin yapılamamasının çoğunlukla bizden kaynaklanmayan nedenlerden kaynaklandığını dile getirdik. Doğumun gerçekleştiği merkezlerde, gebelik sonlandırmalarının geç yapılması, bebeğin yada annenin herhangi bir nedenle hastanede yatıyor olması, annenin doğum sonrası lohusa izlemi konusunda bilgilendirilmesine veya tarafımızca aranıp davet edilmesine rağmen başvuru yapmaması, izlem yapılıp gönderilen verilerin sistemde görülememesi gibi bizden kaynaklanmayan birçok nedenden ötürü izlemler belirtilen zaman aralığında yapılamamaktadır. 

Verilebilecek ceza puanı ile ilgili valiliğe yapılacak itirazlar dahil üyelerimize her türlü yol haritası ve hukuki destek konusunda da yardımcı olacağız. 

Arkadaşlar şunu unutmayalım ki evet lohusa izlemlerini yapmak önemli fakat aralığı dışında yapılmış veya yapılamamış her izlem ile ilgili savunma istenmesi veya ceza puanı verilmesi de kabul edilemez. 

Lohusa izlemlerinin 15-49 izlem, kanser tarama, çocuk gençlik çağı izleminden mevzuat olarak bir farkı yoktur.Bugün lohusa izlemlerle ilgili talep edilen savunmalar yarin 15-49 izlemi, bir başka zaman çocuk gençlik çağı izlemi için de talep edilebilinir. 

Bunun önüne geçebilmek adına birlikte hareket etmemiz önemlidir. 

Bu şekilde toplu halde savunma istemleri büyük bir özveriyle çalışan aile hekimlerini hem çalışma motivasyonunu kırmakta hem de gereksiz yazışmalarla çalışanların zaman ve kağıt İSRAFINA sebep olmaktadır.

Bu bağlamda Ocak ayından itibaren istenen savunmalara cevap vermeme tavsiyesinde bulunuyoruz.

Gelebilecek cezalar için hukuk önünde hesaplaşma adına hazırız.

PAYLAŞ: