Zatürre Aşısı Hakkında Bilgilendirme

  • Görüntüleme: 898
  • 11 Eylül 2020

Tekirdağ Aile Hekimleri Derneği’nce Zatürre Aşıları hakkında yapılan açıklamadır;

 

Son zamanlarda özellikle Covid-19 pandemisinin olumsuz etkileri açısından riskli olarak nitelediğimiz ileri yaşlı ya da kronik hastalığı olan vatandaşlarımız yoğun şekilde ‘zatürre aşısı’ olmak için aile sağlığı merkezlerine akın etmektedir.

Basın yayın organlarında yer alan, bazı tıbbi bilgilerin halk tarafından dönem dönem yanlış değerlendirilebilmektedir, “Bu durumun en önemli örneği halk arasında ‘zatürre aşısı’ olarak bilinen pnömokok aşısı ile ilgili yaşanan kaos durumudur”

Covid-19 virüsü akciğer dokusuna yerleşip zatürreye neden olabilir. Ancak bizim aile sağlığı merkezlerimizde yapılan pnömokok ya da halk arasındaki yeni adı ile ‘zatürre aşısı’nın bütün zatürreleri engelleme gibi bir özelliği yoktur. Mevcut aşı sadece pnömokok bakterisi nedeni ile oluşabilecek zatürreyi engelleyebilir.

 

AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİ’NE GİDENLERE COVID-19 UYARISI

Aşı olup zatürreden korunmak isterken, bilinçsizce sağlık merkezlerine akın etmenin Covid-19'a yakalanma riskini arttırabilir.

Kişi eğer Covid-19 ile enfekte olup zatürre olur, üzerine bir de pnömokok dediğimiz bakteri ile eş zamanlı enfekte olur ise, enfeksiyonun daha ağır seyretmesi muhtemeldir. Ancak bu durum çok sık görülmemektedir.

Son zamanlarda yapılan bir bilimsel çalışmada Covid-19 zatürresi olmuş kişilerde aynı zamanda pnömokok zatürresinin de olup olmadığına bakılmış, bu oranın ise ancak binde 4'ler civarında olduğu görülmüştür.

Başka bir deyişle Covid-19 zatürresi olur iseniz, üzerine bir de pnömokok bakterisi ile enfekte olma ihtimaliniz mevcut verilere göre yüzde 1'in altındadır.

Oysa akın akın bu aşı için sağlık kuruluşlarına gitmek, bu maksatla sosyal mesafe ve izolasyon kurallarını hiçe saymak sizlerin Covid-19'a yakalanma ihtimalinizi muhtemelen yüzde 1'in üzerine çıkaracaktır.

Bu nedenle öncelikle bebek ve çocuk aşılarının tamamlanması, aşının stok durumun planlaması, aşılama esnasında bulaş riskinin de değerlendirilmesi ve özellikle risk grubundaki 65 yaş üstü kronik hastalığı olanların öncelikle aşılanması adına, aile hekiminizden tarafınıza ulaşılmasını beklemeniz gerekmektedir.

                                                                                                                                                            

 

                                                                                                        TEKİRDAĞ AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİ

Doküman Listesi

Dosya Adı Boyut Oluşturma Tarihi Dosya Türü
Basın açıklaması 13,46 KB 11.09.2020 12:28:11 .docx
PAYLAŞ: